Uroki Dolomitów – najpiękniejsze trasy, miejsca

Masyw Marmolada

Dolomity to jedno z najpiękniejszych górskich pasm w Alpach. Leżą na terenie Południowych Alp Wapiennych w Alpach Wschodnich pomiędzy dolinami: Val Rendena na zachodzie, Piawa na wschodzie oraz Pustertal na północy.

Dolomity to obszar, na którym znajdziemy dużą liczbę różnej wielkości skał, bardzo często bardzo stromych, które wznoszą się z terenów, pokrytych bujnymi lasami i łąkami. Najwyższym szczytem Dolomitów jest zbudowany z szarego wapienia Punta Penia, którego wysokość wynosi 3342 m n.p.m., zaraz po nim znajduje się Punta Rocca o wysokości 3309 m n.p.m. w masywie Marmolady oraz Antelao – 3263 m n.p.m. w masywie Tofany. Dolomity nie stanowią łańcucha górskiego, lecz składają się z grup skalnych, które oddzielone są głębokimi dolinami i wysokimi, ale łatwo dostępnymi przełęczami.

Najpiękniejsze trasy Dolomitów

Żelazne drogi Dolomitów

Via ferrata to popularny między innymi w Dolomitach szlak turystyczny o charakterze wspinaczkowym. Pierwsze via ferraty zbudowano tam podczas pierwszej wojny światowej, co miało ułatwić ówczesnym żołnierzom przeprawę przez góry. Wspinanie się przez via ferraty jest znacznie bezpieczniejsze niż wspinaczka klasyczna. Jednakże z uwagi na ukształtowanie terenu Dolomitów odpadnięcie głównie przez liczne wystające stopnie czy rumowiska wiąże się z dużym ryzykiem kontuzji. Do wspinaczki na via farratach niezbędny jest sprzęt do asekuracji, czyli uprząż wspinaczkowa i absorbująca energię lonża. Dolomity to jednak nie tylko wspinaczka. Te niezwykłej urody alpejskie wzniesienia równie dobrze zwiedza się samochodem. Ułatwiają to i liczne drogi, przy których znajdują się schroniska, takie jak Aurozno. Przełęcze Passo Giau czy Passo Falzarego, w pobliżu których przebiegają liczne szosy, położone są na wysokości ponad 2000 m n.p.m., co również podróżującym samochodami zapewni niesamowite widoki.

Marmolada i jej najlepsze drogi

Marmolada to najwyższy masyw górski Dolomitów (najwyższy szczyt znajduje się na wysokości 3343 m n.p.m.), który położony jest w północno-wschodniej części Włoch, na wschód od Trydentu. Na Marmoladzie znajduje się kilkanaście możliwych dróg wejścia, a najciekawszymi są: Via Gogna VII, Tempi Moderni Vll, która uważana jest za jedną z najpiękniejszych i najlepszych dróg Dolomitów;

Ryba IX, jedna z najtrudniejszych dróg w Dolomitach oraz Andromeda IX. Fantasia X na Marmoladzie to jedna z najtrudniejszych dróg w Europie – polecana jest wyłącznie doświadczonym wspinaczom. Przy planowaniu wędrówki w Dolomitach warto wziąć przede wszystkim pod uwagę długość wybranej trasy i jej atrakcyjność (zarówno widokowa, jak i sportowa) oraz własne fizyczne możliwości. W każdym przypadku wędrówka po masywie Marmolada przysporzy wędrowcy wielu niezapomnianych wspomnień.

Namiot w Dolomitach