Trekking – co to takiego

Turysta na grani

Trekking to forma turystyki, która uprawiana jest zazwyczaj w trudnych warunkach terenowych i klimatycznych. Najpopularniejszą formą trekkingu jest trekking klasyczny inaczej górski, który jest formą pośrednią między wspinaczką a turystyką pieszą. Trekking początkowo donosił się głównie do pieszych wędrówek po Himalajach nepalskich i indyjskich – obecnie uprawiany jest na całym świecie.

Co to jest trekking?

Trekking to stale rosnąca forma turystyki, która pozwala nie tylko utrzymać dobrą kondycję, ale też doskonałe samopoczucie. Chociaż trekking zazwyczaj odnosi się do wypraw w miejsca, gdzie panują trudne warunki terenowe i klimatyczne, to z powodzeniem można również uprawiać go, eksplorując łatwiejsze piesze szlaki turystyczne w swojej okolicy. Trekking można dopasować do własnych możliwości i potrzeb, co czyni go dostępnym w zasadzie dla każdego. W odróżnieniu od innych form turystyki, a zwłaszcza tych, dotyczących również wspinaczek wysokogórskich, nie musi łączyć się nierozerwalnie z koniecznością poniesienia wysokich kosztów, czy to na wejścia na góry, czy specjalistyczny sprzęt.

Trekking to długa wyprawa, której adepci najczęściej wspomagają się specjalnym kijami trekkingowymi, które znacząco ułatwiają wspinanie podczas wędrówki. Trekking, choć jest trudniejszy od zwykłego marszu po płaskim terenie, to z pewnością o wiele atrakcyjniejszy. Niewątpliwą zaletą trekkingu jest to, że można go uprawiać właściwie przez cały rok i z dowolnego miejsca na ziemi.

Jak przygotować się na wyprawę trekkingową

Do rozpoczęcia przygody z trekkingiem nie są konieczne ogromne nakłady finansowe, jednakże do takiej wyprawy, jak do każdej innej, należy się przygotować. Osoby początkujące powinny swoją uwagę skierować na łatwiejsze szlaki turystyczne, które wymagają również mniejszego przygotowania. Ostatecznie bez względu na to, na jaki szlak zdecydujemy się wybrać, najważniejszym elementem naszego wyposażenia są obuwie, które odpowiadają zarówno za komfort naszej wyprawy, jak i za jej bezpieczeństwo i ogólne powodzenie. Kolejnym ważnych elementem jest odpowiednia odzież, która w miarę możliwości powinna być dostosowana do warunków pogodowych.

W plecaku każdego wędrowca powinien znaleźć się też prowiant, termos z gorącym napojem, woda, kompas, mapa, GPS, apteczka, okulary przeciwsłoneczne i latarka. Wybierający się na kilkudniową wycieczkę trekkingową powinni przygotować się tak, jak na biwak i zabrać ze sobą namiot oraz niezbędną ochronę termiczną na czas nocy (w tym namiot, karimatę, śpiwór). W zależności od rodzaju terenu, po jakim zdecydujemy się wędrować oraz czasu trwania całej wyprawy, należy zabrać ze sobą bardziej specjalistyczny sprzęt. W wysokie góry wędrowiec musi wyposażyć się w raki, uprzęże, czekan i kask. Dobre wyposażenie na wyprawę trekkingową to coś, o co powinien zadbać już początkujący wędrowiec.

Człowiek z plecakiem
Trekking