Himalaizm to wielka pasja, która pochłania jej adeptów do reszty – w przenośni i dosłownie. Niestety bardzo często zdarza się, że miłość do gór kończy się dla wspinaczy tragicznie. Oto lista najwybitniejszych polskich himalaistów, którzy tworzyli historię himalaizmu w Polsce i na świecie.
Jerzy Kukuczka, który urodził się 24 marca 1948 w Katowicach, zmarł na górze Lhotse 24 października 1989. Był wybitnym polskim alpinistą, himalaistą oraz beskidzkim góralem. Jako drugi człowiek na Ziemi zdobył Koronę Himalajów i Karakorum, czyli wszystkie 14 ośmiotysięczniki (pierwszy był Reinhold Messner, któremu zajęło to 17 lat, Kukuczce 8). Kukuczka uznawany jest za jednego z najwybitniejszych himalaistów XX wieku. Na jedenaście z czternastu szczytów, wszedł nowymi drogami, siedem zdobył w stylu alpejskim, trzy jako pierwszy zimą, a na jeden szczyt wspiął się samotnie, co zajęło mu łącznie 7 lat, 11 miesięcy i 14 dni. Za swoje wybitne osiągnięcia w dziedzinie wspinaczki wysokogórskiej otrzymał srebrny medal olimpijski. Kukuczkę fascynowała południowa ściana Lhotse. Od 1985 roku kilkakrotnie próbował zdobyć szczyt Lhotse, wspinając się właśnie przez południową ścianę, ale ostatecznie zawracał jednak niedaleko wierzchołka. Zginął na wysokości około 8 300 metrów 24 października 1989 podczas wejścia na Lhotse nową drogą przez słynną, niezdobytą wówczas południową ścianę.
Wanda Rutkiewicz urodziła się 4 lutego 1943, zmarła 12 lub 13 maja 1992 na Kanczendzondze. Była polską alpinistką i himalaistką, z zawodu elektronikiem. Uchodziła za jedną z najbardziej znanych Polek światowego himalaizmu. Jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza osoba polskiej narodowości zdobyła Mount Everest, najwyższy szczyt Ziemi. Jako pierwsza kobieta na świecie wspięła się na K2.
Zaginęła w 1992 podczas ataku szczytowego na Kanczendzongę.
Tadeusz Piotrowski urodził się w 1940, zmarł w 1986 w wieku 46 lat. Był znanym polskim taternikiem, alpinistą i himalaistą, a także autorem książek o tematyce wspinaczkowej. Wraz z Jerzym Kukuczką 8 lipca 1986 roku zdobył K2 nową drogą – południową ścianą – droga wspinaczy do tej pory nie została powtórzona. Zginął podczas zejścia drogą klasyczną na wysokości około 7900 m n.p.m., po dwóch biwakach w ścianie bez wody i pożywienia.
Artur Hajzel urodził się 28 czerwca 1962 w Zielonej Górze, zmarł na stoku Gaszerbrum I w Karakorum 7 lipca 2013 roku. Był znanym polskim taternikiem, alpinistą i himalaistą. Hajzer był twórcą i szefem programu Polski Himalaizm Zimowy 2010–2015. Podczas trwającej od czerwca 2013 wyprawy na Gaszerbrum I, wycofując się z obozu III do II 7 lipca 2013, odpadł od jednej ze ścian Kuluaru Japońskiego i spadł około 500 m., co zostało potwierdzone przez towarzyszącego mu Marcina Kaczkana, który znalazł i zidentyfikował jego ciało. Jego nazwisko widnieje na Pomniku Alpinistów w Katowicach, który został odsłonięty 28 października 2015 roku.
Maciej Berbeka
Maciej Berbeka, który urodził się 17 października 1954 w Zakopanem, zaginął na stokach Broad Peak w Karakorum 6 marca 2013 roku. Był polskim himalaistą, zdobywcą 5 ośmiotysięczników. Prywatnie zajmował się malarstwem, grafiką oraz scenografią. Był ratownikiem TOPR (od 1979), przewodnik UIAGM oraz nauczycielem w Zespole Szkół PLastycznych im. A. Kenara w Zakopanem. Zdobył Annapurnę nową drogą przez południową ścianę. Był kierownikiem wypraw zimowych na Manaslu i na Nanga Parbat. W 1993 zdobył Mount Everest od strony chińskiej. W Zakopanem odbywa się coroczny Festiwal Inspirowane Górami im. Macieja Berbeki ku czci jego pamięci.