Praktyka czyni mistrza, czyli jak zostać alpinistą

Alpinista podczas wspinaczki

Jak już wskazuje tytuł, aby zostać alpinistą czy później himalaistą (chociaż według polskiej definicji tego terminu himalaista jest również alpinistą) należy po prostu zacząć się wspinać i robić to możliwie jak najczęściej. Warto zacząć od wspinania się np. w Dolomitach w masywie Marmolada pod okiem bardziej doświadczonych wspinających się znajomych albo wybrać się na kilkudniowy kurs wspinaczkowy.

Nie istnieje nic takiego jak granica wieku, która pozwala albo zabrania się wspinać, zwłaszcza że nigdy nie było tak łatwo zacząć uprawiać ten sport. Nie mówimy to już nawet o licznych kursach wspinaczkowych, na które mogą zapisać się aspirujący alpiniści, w samych Tatrach znajdziemy liczne trasy trekkingowe, od których również można zacząć wspinaczkę. Turystyka trekkingowa pozwoli nam zdobyć kondycję, która jest niezbędna w takim sporcie, jak wspinaczka górska.

Jak zacząć się wspinać

Aby zacząć się wspinać musimy przede wszystkim znaleźć skałkę, czy górkę, którą możemy zdobyć. Zakładamy w tym momencie, że albo potrafimy się już wspinać, bo robiliśmy to ze znajomymi, którzy są już bardziej wtajemniczeni w temat, albo jesteśmy po kursie wspinaczkowym. W każdej sytuacji wiemy, że niezbędny do wspinania jest sprzęt wspinaczkowy, taki jak liny, uprzęż, buty czy kask. Oczywiście, jeśli zdecydujemy się na wspinanie na skałkę wspinaczkową w centrum sportowym, to cały potrzebny sprzęt możemy wypożyczyć na miejscu. Pamiętajmy, że najlepiej nauczymy się wspinania i asekuracji, ćwicząc z partnerem, bo dzięki kompanowi nauczymy się asekuracji „na wędkę”. Nie ma co się zniechęcać już na początku! Wszelkie potrzebne informacje o tych umiejętnościach zostaną nam przekazane w zaledwie kilkanaście minut – to nasza praktyka uczyni z nas mistrzów wspinaczki!

Kwintesencja wspinania

Wspinanie się na ściankach wspinaczkowych niewątpliwie należy do przyjemnych aktywności, jednakże, aby zostać poważnym alpinistą trzeba wspinać się na naturalne skały i góry. Każdy wspinający się dąży do tego, by praktykować w środowisku naturalnym. Możemy dalej wspinać się na „gotowe” skałki wspinaczkowe, tylko że naturalne, których jest całkiem sporo w Polsce lub na góry (np. w Tatrach czy Alpach). Jednakże o wspinaniu górskim najlepiej myśleć na nieco późniejszym etapie alpinistycznej przygody. Ten etap lepiej rozpocząć na wspinaczkowych naturalnych skałkach, a dopiero po zdobyciu w nich doświadczenia wyruszyć w góry, zwłaszcza, że już na skałkach nie mamy założonych gotowych linek do wędek, musimy nauczyć się zakładać je sami, podobnie w górach, ale tam warunki są o wiele trudniejsze. Z pewnością lepiej praktykować tę umiejętność w bardziej sprzyjających okolicznościach, bo od tego, czy dobrze podpięliśmy sprzęt, zależy nie tylko nasze bezpieczeństwo, ale też naszego wspinaczkowego partnera. Na następnych etapach wspinaczkowej edukacji warto zapisać się na kursy wspinaczkowe, takie jak kurs taternicki, który organizowany jest przez Polski Związek Alpinizmu. Ukończenie kursu oraz pozytywna rekomendacja instruktora uprawnia do otrzymania karty taternika, która pozwala na samodzielne i bezpieczne wspinanie się po górach bez pokrywy śnieżnej.

Osoba na linie
Jak zostać alpinistą