Nanga Parbat – historia morderczej góry

Dziewiąty, co do wysokości szczyt na świecie. Jej nazwa wywodzi się z sanskrytu oznacza „Nagą Górę”. Długo pozostawała niezdobyta, bo zimą warunki na niej panujące są bardzo trudne. Wielu himalaistów przegrało starcie z nią. Jakie jeszcze tajemnice skrywają jej zbocza?

Topografia

Wysokość Nangi Parbat to 8126 m n.p.m. Leży na terenie Pakistanu. Niedaleko znajduje się miejsce, w którym stykają się Himalaje, Karakorum i Hindukusz. Nie sposób jej nie zauważyć. Ogromny masyw zbudowany ze skał metamorficznych i krystalicznych widać już z daleka. Tuż obok płynie rzeka Indus. Jej grań liczy sobie 26 km i biegnie od Przełęczy szczytu Chongra do Przełęczy Mazeno. Pierwsze wejście zimowe udało się w 2016 roku.

Zdobywanie

Nangę próbowano zdobyć już w 1895 roku. Brytyjczyk, który podjął się tego zdania nie wrócił z wyprawy. Kolejne niemieckie i brytyjskie wyprawy również zakończyły się fiaskiem. Do czasu pierwszego zdobycia góry, które miało miejsce latem na zboczach góry zginęło 31 osób. Pierwszego wejścia dokonał Hermann Buhl w 1953 roku . Wyprawę organizowała niemiecko-austriacka ekipa. Buhl stanął na szczycie sam, bez butli z tlenem. Wspomagał się środkami dopingującymi. Polska wyprawa w składzie Zygmunt Andrzej Heinrich, Jerzy Kukuczka, Sławomir Łobodziński i Meksykanin Carlos Carsolio 13 lipca 1985 roku pierwszy raz stanęła na szczycie. Podczas wyprawy w wyniku lawiny zmarł jeden z Polaków. Dwa dni później szczyt zdobyła pierwszy zespół kobiecy w składzie: Anna Czerwińska, Krystyna Palmowska i Wanda Rutkiewicz. Ostatnim Polakiem, który zdobył górę był Tomasz Mackiewicz. Niestety z wyprawy nie wrócił. W pierwszym zimowym ataku na górę brało udział 12 osób. Wyprawą kierował Maciej Berbeka, ale w grupie byli Himalaiści z całego świata. Pierwsze zimowe wejście na Nangę miało miejsce dopiero w 2016 roku. Dokonali tego Włoch Simone Moro, Pakistańczyk Muhammad Ali, oraz Hiszpan Bask Alex Txikon. W międzyczasie na Nandze zginęło ponad 60 osób. Ból i wspomnienia Nanga Parbat jest nie tylko górą, którą himalaiści chcą dobywać. Chcą także o niej opowiadać i pisać. Powstało kilka książek, które zawierają o historii i przeżyciach, pasji i walce o własne życie. Swoją historię opisała między innymi Elisabeth Revol – himalaistka, która w 2018 roku zdobyła Nangę Parbat wraz z Tomkiem Mackiewiczem. Przeżyła dzięki akcji ratunkowej polskiej wyprawy spod K2. Mackiewicza nie udało się uratować. Góry są także inspiracją do tworzenia filmów. „Ostatnia Góra” dokumentuje polską wyprawę na K2 i akcję ratunkową na Nandze. Film zatytułowany nazwą góry powstał również w 2010 roku i opowiada o wyprawie dwóch braci Messnerów, podczas której młodszy z nich zginął.

W ekspedycjach brało udział setki himalaistów. Nie bez powodu nazywana jest zabójczą górą. Nie wybacza błędów. Zabiera ludzi, a jeżeli wracają z niej żywi to z licznymi odmrożeniami i urazami. Jest niebezpieczna i długi czas była niedostępna. Broniła się jak mogła. Czy teraz pozwoli dobywać swój szczy bez ofiar?