Najsłynniejsi wspinacze

Wspinaczka

Historia himalaizmu zna wielu wspinaczy, o których można by pisać w nieskończoność. Ich zasługi dla tej niezwykłej dyscypliny sportowej są niezwykłe i jak najbardziej warte uwagi i podziwu. Poniżej lista wybranych himalaistów i alpinistów, których górskie wyczyny zmieniły obraz wspinaczki wysokogórskiej.

Jednym z najbardziej znanych wspinaczy na całym świecie jest Jerzy Kukuczka – drugi człowiek na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Zginął w 1989 roku podczas próby zdobycia szczytu Lhotse. Kukuczka przetarł szlaki innym swoim rodakom, których osiągnięcia przyczyniły się do rozwoju wspinaczki wysokogórskiej jako sportowej dyscypliny, będącej jednocześnie zaawansowaną formą turystyki. To właśnie Polacy są pionierami w tej dyscyplinie. Wielu z nich może pochwalić się, że jako pierwsi ludzie zdobyli szczyty w różnych sezonach, jednakże zasługi rozwoju himalaizmu należy przypisać kilku innym osobom, takim jak Denis Urubko czy Reinhold Messner.

Wspinacze

Pierwsi zdobywcy

Reinhold Messner uchodzi za najlepszego himalaistę świata, ponieważ był pierwszym człowiekiem, który stanął na wszystkich ośmiotysięcznikach, czyli zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Messner w odróżnieniu od Kukuczki czy Wielickiego nie może pochwalić się pierwszeństwem zdobycia jakiegokolwiek znanego szczytu. Jest autorem kilkudziesięciu książek o tematyce górskiej oraz współtwórcą filmów dokumentalnych. Obecnie wspina się jedynie na znane mu góry i zajmuje się muzealnictwem. Pisze artykuły, które publikowane są na łamach „National Geographic”, „Stern” oraz „Die Zeit”.

Piątym człowiek na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum jest Krzysztof Wielicki, urodzony 5 stycznia 1950 w Szklarce Przygodzickiej. 17 lutego 1980 roku wspólnie z Leszkiem Cichym dokonali pierwszego zimowego wejścia na najwyższy szczyt świata – Mount Everest. Krzysztof Wielicki jest też pierwszym zimowym zdobywcą Kanczendzongi i Lhotse. Na Lhotse stanął samotnie w noc sylwestrową w 1988 – jest to jedyne w historii zarówno pierwsze, jak i samotne zimowe wejście na ośmiotysięcznik. Jako pierwszy wszedł na Broad Peak solo w ciągu jednej doby. Na Dhaulagiri wspiął się w 16 godzin, a na Sziszapangmę również solo, wytyczając przy tym nowe drogi. Nikt też nie towarzyszył Wielickiemu podczas wejścia na Gaszerbrum II, najniższy ośmiotysięcznik.

Pokolenia zdobywców

Trzecim Polakiem, który zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników, czyli Koronę Himalajów i Karakorum jest Piotr Pustelnik, który urodził się 12 lipca 1951 w Łodzi. Zdobycie wszystkich czternastu ośmiotysięczników, czyli Korony Himalajów i Karakorum zajęły Pustelnikowi 20 lat. We wrześniu 2017 roku ukazała się jego autobiografia pt. Ja, pustelnik, w której opowiada o swojej pasji i o tym, ile musiał dla niej poświęcić. Piotr Pustelnik brał również udział w wyprawie na Grenlandię, a w roku 2018 planuje wyprawę nową drogą na Antarktydę.

Krajobraz wysokogórski