Najpopularniejsze zwierzęta w Alpach

Zwierzę

Gdzie byśmy się nie wybrali w głąb natury, tam możemy napotkać różnego rodzaju zwierzęta. Także i w górach, u podnóża Alp znajdą się stali mieszkańcy tak wypiętrzonych terenów. Z tego względu warto się bliżej zapoznać z charakterystycznymi zwierzętami, jakie możemy spotkać na naszej drodze. Wiedza i świadomość ich występowania może nie tylko zachęcić do wybrania się w Alpy, ale również może uzbroić podróżujących w dodatkowe środki ostrożności i bezpieczeństwa.

Jakie zwierzęta występują w Alpach

Udanie się na wyprawę w zdobywaniu wysokich szczytów Alp może zaowocować spotkaniem bliskiego stopnia z rozmaitymi przedstawicielami ssaków, ptaków czy płazów. Stwarza to nietuzinkową okazję do tego, aby zobaczyć na własne oczy i doświadczyć tego jak górscy mieszkańcy tamtejszych terenów, żyją w takiej przestrzeni na co dzień.

Podróżnicy zainteresują się zapewne najbardziej zwierzętami z kategorii ssaków. Alpejska fauna obfituje w towarzystwo kozic, koziorożców, zająców, świstaków czy nawet niedźwiedzi brunatnych. Spośród nich do najczęściej spotykanych zaznaczyć należy kozice, jak i świstkami, które to w terenach wysokogórskich czują się najlepiej. Te drugie znacznie łatwiej znaleźć w dzień, szczególnie przy pięknej słonecznej pogodzie. Prowadzą stadny tryb życia i jak najdalej od ruchliwych szlaków. Charakterystyczny dla świstaków alpejskich świst, jak i wykopane nory stanowią elementy, które pozwalają im skutecznie się bronić przed innymi napastnikami.

Kozice z kolei, jak i koziorożce to wytrawni skoczkowie, którzy zwinnie poruszają się po skalnych zboczach i półkach skalnych. Są one odpowiednio przystosowane do życia w trudnych górskich terenach. Jest tak za sprawą długich tylnych kończyn, a także budowy racic.

Mówiąc o zwierzętach żyjących w Alpach, nie można nie wspomnieć o ptakach. Krainy krajobrazu alpejskiego zamieszkują tacy skrzydlaci przedstawiciele jak: pardwy, orły przednie, pomurniki, wrończyki czy płochacze halne. Nawet w odniesieniu do omówionych wcześniej kozic, orły przednie licznie występujące w Alpach, traktują je, jak i małe koźlęta jako potencjalną zdobycz. Poza nimi jednym z interesujących gatunków są pardwy, ptaki z rodziny kurowatych. Występują nie tylko na terenie górzystych Alp, ale przede wszystkim w okolicach półkuli północnej Europy i Ameryki Północnej. Optymalna niska temperatura, jak i małe zagęszczenie lasów sprzyjają ich życiu i rozmnażaniu się.

W całym tym zestawieniu dość nietuzinkowe ptaki stanowią też pomurniki, niewielkie ptaki górskie z rodziny kowalikowatych. Gatunek ten charakteryzuje się kolorowym, ciemnym opierzeniem.

Ostatnią grupą zwierząt, jakie można spotkać najliczniej w Alpach to płazy. Jeśli chodzi o tereny wysokogórskie, to ich jedynymi przedstawicielami są salamandry – czarne i plamiste, które jako jedyne gatunki tych zwierząt zaadaptowały się do klimatu górskiego.

Alpy jak się okazuje mimo piętrzącego się krajobrazu górskiego, są środowiskiem, które sprzyja rozwojowi fauny i flory. Podczas górskich wspinaczek opłaca się rozglądać na boki, bo być może zauważycie żyjące tam zwierzęta takie jak świstaki, orły czy kozice.

Zwierzę
Zwierzęta w Alpach