Książki o alpinistach, które powinieneś przeczytać

Alpinizm i himalaizm to nie tylko sport czy pasja. Dla wielu wspinaczy góry stały się całym życiem. Jeżeli interesują Cię historie, które nie tylko pokazują niezwykłe postacie, ale są przede wszystkim autentyczne, to jesteś w dobrym miejscu! Przedstawiamy listę publikacji, które każdy pasjonat gór powinien przeczytać. To historie o miłości do gór, pokonywaniu własnych barier i sile, która pozwala zdobywać szczyty.

Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz

Z zawodu elektronik, z zamiłowania alpinistka i himalaistka – Wanda Rutkiewicz jako pierwsza Europejka stanęła na Mount Evereście. Zmarła na stokach Kanczendzongi w 1992 roku. Książka opowiada o tym, jaka była i z czym na co dzień musiała się mierzyć. Życie prywatne zawsze było na drugim miejscu, a wytchnienie dawały jej jedynie góry i to do nich żywiła największą miłość. W książce znajdziesz nieznane dotychczas dokumenty, niepublikowane zdjęcia oraz rozmowy z bliskimi himalaistki. Kompleksowy obraz kobiety, która jako pierwsza zdobyła szczyt K2, a przełamywanie słabości i życiowa pasja była dla niej wszystkim. Idealna pozycja dla tych, którzy oczekują czegoś więcej niż klasyczna biografia.

Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście

Jerzy Kukuczka to legenda himalaizmu. Był zwykłym elektromonterem, skromnym i małomównym chłopakiem ze Śląska. Jako drugi człowiek na Ziemi zdobył koronę Himalajów i Karakorum. Góry były całym jego życiem. Dla wielu był herosem, ale mało kto wiedział, jaką cenę przyszło mu za to płacić podczas kolejnych wypraw. Książka jest swego rodzaju portretem himalaisty stworzonym z zapisków Kukuczki, rozmowami z żoną i członkami wypraw. Dzięki temu czytelnik otrzymuje obraz upartego i dążącego do celu mężczyzny. Książka odpowiada na pytanie dotyczące granic człowieczeństwa i ryzyka, które w górach jest nieuniknione.

Skazany na góry

Autobiografia Denisa Urubki, która opowiada historię himalaisty od podszewki. To historia o tym jak długą drogę trzeba pokonać, by stać się wybitnym sportowcem. Był żołnierzem kazachskiej armii, ale od kliku lat ma polskie obywatelstwo. W wydaniu krok po kroku pokonujemy drogi, które zaprowadziły himalaistę na sam szczyt. Ciekawa propozycja dla tych, którzy chcą poznać jego postać bliżej, spojrzeć na wspinanie się od innej strony i przekonać się, jak wiele pracy trzeba włożyć w pasję, by doprowadziła Cię tam, gdzie docierają nieliczni.

Spod zamarzniętych powiek

Pierwsza pełna opowieść Adama Bieleckiego o jego drodze z Tychów prosto na najwyższe szczyty świata. Książka wypełniona jest wspomnieniami z tych najdramatyczniejszych momentów, o nieludzkich warunkach panujących w Himalajach. To historia mądrego człowieka, którego góry wciąż uczą pokory i doceniania zwyczajnego życia. Jako pierwszy zdobył zimą Gaszerbrum i Broad Peak, ale wciąż pozostaje skromnym chłopakiem, który przedstawia współczesne ujęcie himalaizmu. W środku znajdziesz zdjęcia, które zapierają dech w piersiach, autentyczne opowieści – bez koloryzowania. W książce nie brakuje również hołdu złożonego bohaterom i twórcom polskiego himalaizmu.

Na rynku można znaleźć wiele ciekawych pozycji, z których dowiesz się wielu informacji na temat współczesnego himalaizmu i alpinizmu. Warto sięgać zarówno po te, jak i nieco starsze książki, które pozwolą Ci zarejestrować zmiany, jakie zaszły na przełomie dekad. Z takim obrazem z pewnością inaczej spojrzysz na góry.