Jak przygotować się na wyprawę w Alpy

Sterta drewna w górach

Jak sprawnie przygotować się na wycieczkę w góry, aby zapewnić sobie maksimum komfortu i bezpieczeństwa? Należy przede wszystkim pamiętać, że w górach, takich jak Alpy, może być niebezpiecznie, głównie przez zmienną pogodę oraz oblodzone szlaki. Przygotowywania do takiej wyprawy powinny być dobrze przemyślane i niespieszne.

Dobrze zaplanowana trasa jest najważniejsza. Od rodzaju trasy, na którą się zdecydujemy, zależy, co dokładnie musimy przygotować. Długość szlaku, wysokość szczytu i wiele innych czynników decydują o tym, jakie obuwie powinniśmy zabrać w góry, jak duży plecak czy sprzęt biwakowy, a to zaledwie początek przygotowań.

W górach ważny jest nie tylko sprzęt wspinaczkowy, ale też odzież. Porządne, dopasowane, ale nie za ciasne buty do wspinaczki górskiej to podstawa. Im wyżej się wybieramy, tym nasze obuwie musi być wytrzymalsze, a co za tym idzie zazwyczaj cięższe. Wraz z wysokością spada temperatura, może dojść nawet do załamań pogody, dlatego przed założeniem odpowiednich spodni oraz bluzy i kurtki, włóż też bieliznę termoaktywną. Nie zapomnij też o rękawicach i czapce albo kominiarce. Ubranie w góry nie powinno być grube, ponieważ z pewnością będą krępowały ruchy, ale muszą zapewnić odpowiednią warstwę termiczną wspinającemu. Najlepiej więc ubrać się warstwowo.

Przygotowanie zależne od trasy

Pamiętajmy, że inaczej wyglądają przygotowania na spacer w górach, z którego w razie załamania pogody możemy bardzo szybko wrócić, a inaczej, gdy wyruszamy na szczyt w Alpach, na którego zdobycie i zejście potrzebujemy nawet kilkunastu godzin. Jeśli dobrze rozplanujemy trasę, to unikniemy niebezpieczeństwa, związanego ze schodzeniem z gór po zmroku. Na każdą wyprawę w Alpy musimy koniecznie zabrać plany i mapy, na której się one znajdują. Mapy szlaków powinny zawierać oznaczenie czasów przejścia. Od tego, jaką dokładnie trasę w górach wybierzemy, zależy jaki prowiant musimy ze sobą zabrać. Ciepła herbata czy kawa w termosie z pewnością przydadzą się w wysokich górach, gdzie nie trudno o niskie temperatury i zimne porywy wiatrów. Nie można też zapomnieć o wodzie. Należy ze sobą zabrać co najmniej 2 litry wody na jedną osobę.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Alpy o ile nie chodzi o Dolomity, nie nadają się dla początkujących wspinaczy, który dopiero uczą się wspinać i nie potrafią samodzielnie zadbać o własne bezpieczeństwo. Wbrew niektórym opiniom trudny teren nie sprawi nagle, że aspirujący alpinista nagle nauczy się wspinać, a wręcz odwrotnie – taka brawurowa wyprawa może skończyć się dlań tragicznie.

Krajobraz górski
Przygotowanie do wyprawy