Pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany wielu osobom. Byli oni zmuszeni zrezygnować z wakacyjnych podróży lub odłożyć je w czasie. Nie udało się też zorganizować wydarzeń sportowych, a również odwołano wydarzenia kulturalne. Konsekwencje lockdown-u dotknęły również himalaistów, którzy musieli zmienić swoje plany. Jak koronawirus wpłynął na plany wspinaczy? Przełożone wyprawy i brak połączeń lotniczych Na przełomie 2020 …
Nie od dzisiaj wiadomo, że każda góra, nawet ta najniższa, stanowi wyzwanie dla każdego śmiałka. W Himalajach i Alpach zakochało się ogromne grono wspinaczy. Niektórzy oprócz serca, ofiarowali szczytom również życie i nigdy z wyprawy nie wrócili. Nieprzewidywalność gór to również zaginięcia, zabójstwa i zdarzenia, które trudno wyjaśnić. Zidentyfikowanie sprawcy jest tym trudniejsze, gdyż często …
Najwyższy szczyt Karakorum i drugi co do wielkości szczyt na Ziemi. Znajduje się na granicy Chin i Pakistanu. Panują na nim ekstremalne warunki dlatego wciąż pozostał jedyną niezdobytą zimą górą. Warunki, które tam panują zimą są niebezpieczne i ekstremalnie trudne. Wiatry potrafią sięgać nawet 180 km/h a temperatura spada do -55 stopni Celsjusza. Nazwa Etymologia …
Jest Polskim wspinaczem, taternikiem, alpinistą i himalaistą. Urodził się w Szklarce Przygodzickiej w 1950 roku. Jako piąty człowiek na Ziemi zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. W zeszłym roku został uhonorowany Złotym Czekanem za całokształt osiągnięć górskich. Wiele widział i jeszcze więcej przeżył. Jest autorem dwóch książek, w których od kulis przedstawia polski himalaizm. Dlaczego góry? …
Dziewiąty, co do wysokości szczyt na świecie. Jej nazwa wywodzi się z sanskrytu oznacza „Nagą Górę”. Długo pozostawała niezdobyta, bo zimą warunki na niej panujące są bardzo trudne. Wielu himalaistów przegrało starcie z nią. Jakie jeszcze tajemnice skrywają jej zbocza? Topografia Wysokość Nangi Parbat to 8126 m n.p.m. Leży na terenie Pakistanu. Niedaleko znajduje się …
Krajobraz górski to jeden z najpiękniejszych widoków jakie przyszło ludzkości podziwiać. Niezbadane i niedostępne tereny od lat kuszą wspinaczy z całego świata. Trudne warunki, które panują na wysokościach powyżej 6000 m n.p.m. nie są przeszkodą w zdobywaniu szczytu. Można z nimi walczyć, ale kiedy człowiek zaczyna przegrywać walkę z naturą i żywiołem czasami trzeba odpuścić …
Kobiety w himalaizmie nie zawsze były traktowane poważnie. Po sukcesie Wandy Rutkiewicz i skandalu wywołanym wokół jej postaci polskie dziewczyny z czekanami się nie poddały. W dwudziestym pierwszym wieku, kiedy technologia poszła drastycznie do przodu a systemy wspomagania są na najwyższym poziomie pojawiają się takie postacie jak Kinga Baranowska – himalaistka z planem. Metryczka: Urodziła …
Dziesiąta, co do wielkości góra świata. Ośmiotysięcznik, na który rok rocznie wspina się wielu śmiałków. Nazwa pochodzi od słów zapisanych w sanskrycie: „anna” – pożywienie i „purna” – wypełniona, co daje nam Wypełnioną Pożywieniem. Tak też nazywana jest bogini w Hinduizmie. Widok szczytów zapiera dech w piersiach. Co sprawia, że jest tak wyjątkowa? Topografia Sama …
Jeszcze kilkanaście lat temu wejście na trudną do zdobycia górę czy najwyższy szczyt stanowiło prawdziwy wyczyn. Tylko nieliczni decydowali się podjąć takiego zadania. Jednakże pod wpływem sprzętu, pieniędzy, a przede wszystkim komercjalizacji takich miejsc, sama wspinaczka i zdobywanie szczytów zamieniła się w jeden wielki żart. Może i to nie powinno być śmieszne, ale w aktualnych …
Dokładnie 22 grudnia 2019 rozpocznie się kolejna narodowa wyprawa na K2 ramach Programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera, której celem niezmiennie jest pierwsze zimowe zdobycie tego ośmiotysięcznika i najwyższego szczytu Karakorum, drugiego co do wysokości szczytu Ziemi. Poprzednia Narodowa Zimowa Wyprawa na K2, która wyruszyła z Polski 29 grudnia 2017 roku, odbyła się w …