Filmy o wspinaczkach górskich

Wspinajaca się para

Zdobywanie przez wytrwałych himalaistów najwyższych szczytów na świecie to wyczyny, za którymi stały niesamowite przeżycia oraz przygody. Nic dziwnego, że tego typu osiągnięcia doczekały się nie tylko książek, ale też mnóstwo adaptacji filmowych, opisujących niezwykłe zmagania. Dla miłośników gór, jak i osób, które nigdy nie pałały ciekawością do wspinaczki, jest to szansa, aby poznać emocje oraz majestatyczne krajobrazy, jakie towarzyszyły alpinistom podczas wyprawy. Tak też powstałe filmy pełnią kanon ciekawych źródeł, z których warto wydzielić choćby te najciekawsze, na jakie warto zwrócić uwagę i wspólnie z najbliższymi poznać oraz poczuć emocje płynące z uprawiania tak niebezpiecznej pasji.

4 warte uwagi filmy o wspinaczce wysokogórskiej

1. Everest

Ten tytuł nie powinien nikogo z Was dziwić. Jest to jeden z ostatnich filmów, jaki powstał (z rozmachem), opowiadający wyprawę dzielnych himalaistów. Everest to thriller oparty o jedną z najtragiczniejszych historii, jaka wydarzyła się w trakcie wypraw na Mount Everest. Film zasługuje na brawa za sprawą wiernie odtworzonych sytuacji, problemów, jakie się mogą zdarzyć podczas tak niebezpiecznej wspinaczki. Realia ukazane w filmie podkreśla fakt, mniejszego użycia lub nawet braku efektów specjalnych. Odwzorowanie ze szczegółami bijącego zimna, czy zapierających dech krajobrazów to część elementów, za które należy brać pod uwagę Everest przy następnym wieczornym seansie.

2. Czekając na Joe

Jest to film dokumentalno-fabularny opowiadający o niezwykłych zmaganiach jednego z bohaterów, który mimo złamanej nogi, wydostał się nie dosyć, że z lodowatej szczeliny, to jeszcze był w stanie wrócić do znacznie niżej ulokowanego obozu. Dzieło to pełni ekranizację książki Joe Simpsona, uczestnika (i poszkodowanego) tej wyprawy. Książka stała się bestsellerem, a film wierna i wzbudzającą ciekawość repliką tamtejszych, budzących strach wydarzeń. Historia o niesamowitej walce i szczęściu, którą po prostu trzeba poznać.

3. K2

Film ten to przykład dążenia do realizacji najskrytszych marzeń. Wspinanie się na drugi co do wysokości szczytów na Ziemi, to z pewnością wyzwanie, które może się okazać sukcesem. Hollywodzkie filmy i takie historie skrywają. Szczególnie gdy opowiada ona o losach dwóch przyjaciół, którzy w postaci osoby prokuratora oraz miłośnika domowego zacisza biorą się za himalaistykę. Tytuł ten może posłużyć się jako inspiracja, a także nietuzinkowy przykład ciekawej fabuły.

4. Cisza

Mówiąc o filmach, które ukazują tematykę wspinaczki, należy również przytoczyć twory rodzinnej produkcji. W zakresie polskiej kinematografii warto przytoczyć film Cisza, oparty o prawdziwe wydarzenia, jakie wydarzyły się w Tatrach. W ramach cyklu „Prawdziwe Historie” opowieść ta nawiązuje do historii o losach licealistów, którzy wybierają się na Rysy, i w trakcie której giną podczas osuniętej ze zbocza gór lawiny. Film w dalszej części przedstawia dramat rodziców dzieciaków, z którym nie umieją się tak łatwo uporać. Sięgając po polskie produkcje filmowe oparte na faktach, warto sięgnąć po Ciszę – emocjonalną historię w polskim wydaniu.

Taśma filmowa
Filmy o wspinaczce