Turystyka dla niepełnosprawnych – wyprawa w góry

Wizerunek osoby niepełnosprawnej intelektualnie i ruchowo, która byłaby na co dzień całkowicie uzależniona od pomocy innych, to nic innego jak nieprawdziwy osąd, który przylgnął do wyobrażenia o osobach, zmagających się między innymi z różnymi dysfunkcjami układu ruchu. Do czasu! Obecnie obraz osoby niepełnosprawnej, która całe dnie spędza np. przed ekranem telewizora odchodzi do lamusa!

Chociaż wyprawy górskie nawet na najłatwiejszych szlakach wymagają wysiłku fizycznego, to wcale nie są przeznaczone wyłącznie dla osób całkowicie sprawnych ruchowo i intelektualnie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na szlaki górskie wybrały się osoby niepełnosprawne! Niektóre szlaki w Bieszczadach są przystosowana w ten sposób, że bez większego trudu poradzi sobie na nich osoba niewidoma, która wybierze się na hiking z grupą znajomych. Istnieje też kilka szlaków górskich, które zostały utwardzone i wygładzone, przez co mogą z nich korzystać osoby ruchowo niepełnosprawne, a nawet te, które poruszają się na wózkach. W polskich górach do niepełnosprawnych najbardziej dostosowane są Karkonosze, gdzie można wjechać wyciągiem na Kopę, by pospacerować między górskimi grzbietami.

Z miłości do gór – niepełnosprawni na szlakach

Z myślą o turystach z niepełnosprawnością powstał projekt „Razem na szczyty”, zapoczątkowany przez Fundację Jaśka Meli Poza Horyzonty. W ramach projektu uczestnicy w latach 2016-2017 mieli okazje wspiąć się na 28 szczytów górskich w Polsce, w tym na Rysy. Projekt został zainicjowany przez przewodników sudeckich, którzy postanowili dać niepełnosprawnym miłośnikach gór szanse na w miarę samodzielne zdobycie szczytów górskich. W ramach drugiej edycji projektu uczestnicy mogli również zdecydować się na wyprawę w Sudety, Beskidy i Tatry.

Osobom niepełnosprawnym podczas wypraw w góry w ramach wspomnianego projektu towarzyszą wolontariusze, którzy mają różnego rodzaju doświadczenie w pomaganiu niepełnosprawnym i w podróżowaniu po górach. Aby zostać wolontariuszem czy prowadzić tego typu wyprawy, nie są potrzebne żadne specjalistyczne kursy ani konkretne predyspozycje.

Jak się przygotować na wyjście w góry z osobą niepełnosprawną?

Decydując się na wypad w góry jako osoba niepełnosprawna czy w towarzystwie znajomego, który zmaga się z inwalidztwem, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę konieczność dostosowania trasy do fizycznych możliwości osoby niepełnosprawnej. Należy wziąć pod uwagę stopień inwalidztwa, tempo, w jakim może dana osoba się poruszać oraz to, czy zażywa jakieś leki. Przygotowując trasę, weź pod uwagę sumę odległości między poszczególnymi przystankami, odległość między postojami, rodzaj nawierzchni lub drogi oraz ogólne ukształtowanie całego terenu.

Nie zapomnij też o podstawowym wyposażeniu, czyli o odpowiedniej odzieży i obuwiu. Niezbędna będzie też woda oraz prowiant. Pamiętaj też o zabraniu ze sobą naładowanego telefonu oraz leków. Jeśli wybierasz się w góry latem, to nie zapomnij o kremie z filtrem i nakryciu głowy.