Trekking a hiking

Wspinaczka z plecakiem

Trekking do określania aktywności turystycznej zaczęto używać w latach 50. XX wieku za sprawą Jamesa Robertsa, porucznika brytyjskiej armii, który zajmował się organizowaniem wycieczek w najwyższe góry na świecie. Roberts do dziś zwany jest w Nepalu ojcem trekkingu.

Najogólniej mówiąc, trekkingiem nazywa się formę turystyki, która jest uprawiana w trudnych warunkach terenowych i klimatycznych. Oznacza to, że trekkingiem możemy nazwać zarówno wspinanie się na Orlą Perć w Tatrach, jak i do bazy pod Mount Everestem. Ta druga stacja docelowa rozpala wyobraźnie wielu wielbicieli trekkingu i nic w tym dziwnego, bo Everest to najwyższa góra świata, na którą w rzeczywistości nie każdy będzie w stanie się wspiąć. Na szczęście nie potrzeba w zasadzie wiele, aby stanąć u jej stóp.

Trekking pod Everest

Zgodnie z relacjami podróżników najpiękniejszy szlak, który prowadzi do bazy pod Everestem, znajdującej się na wysokości 5364 m n.p.m., znajduje się w Nepalu, a dokładniej w Parku Narodowym Sagarmatha. Trasa ta nie wymaga od uczestników wyprawy jakichkolwiek umiejętności wspinaczkowych czy specjalistycznego sprzętu, ponieważ w zupełności wystarczą wygodne buty trekkingowe oraz dobra kondycja. Jest to, zdaje się, najbardziej znana i słynąca z niesamowitych widoków trasa trekkingowa, dzięki której wszyscy, którzy marzą o zdobyciu szczytu Mount Everest, mogą choć w połowie zrealizować to pragnienie. Na taką wyprawę nie będą sobie mogli pozwolić wszyscy, ponieważ wymaga ona dość wysokich nakładów finansowych oraz co najmniej dwóch-trzech tygodni urlopu, głównie dlatego, że na wysokościach powyżej 2500 m n.p.m., czyli właśnie na trasie do bazy pod Everestem grozi nam choroba wysokościową, której możemy uniknąć głównie przez aklimatyzację, a tą osiąga się przez pozostanie przez dłuższy czas na danej wysokości. Różnica wysokości pomiędzy kolejnymi przystankami (noclegami) nie powinna przekraczać 400-500 m, co najczęściej oznacza, że trzeba na co najmniej jeden dzień pozostać w jednej miejscowości.

Hiking – odwrotność trekkingu

Trekking to od wielu lat bardzo popularna forma aktywności w górach, jednak jest on bardzo często nadużywany, ponieważ większość aktywności nazywanych tym mianem to po prostu hiking. Czym jest hiking i jak go uprawiać? Najprościej mówiąc hiking to górska aktywność, którą uprawia się na dość prostym terenie, gdzie panuje sprzyjający klimat. Hiking uprawiają osoby, które spacerują po Korzeniowym Dole w Kazimierzu Dolnym, na Szlaku Krawędziowym Roztocza czy Szlaku Orlich Gniazd w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Wszystkie trasy hikingowe są bardzo proste i przyjemne, ale warto i na nie odpowiednio wygodnie się ubrać i włożyć porządne buty trekingowe, aby wyeliminować ryzyko jakiejkolwiek kontuzji.

Zachód słońca
Trekking