Najwyższe i najwybitniejsze szczyty Alp

Zielona dolina

Dla wielu pasjonatów gór wspinaczka po nich to kwintesencja ich własnego życia. Każda podróż to wyzwanie i niesie ze sobą przeżycia, które możliwe, że zostaną z nimi do końca życia. Dlatego też obierając kierunek górskich wypraw i szlaków, osoby wspinające się najczęściej wybierają się w Alpy. Ten jeden z najbardziej znanych łańcuchów górskich obfituje w liczne szczyty i szlaki, które warto poznać. Zagorzałym miłośnikom gór nie trzeba tego mówić. Sami biorą za cel zdobycie najwyższych szczytów Alp, przygotowując się nawet latami do wyczerpującej, ale i wielce ekscytującej wyprawy. Zanim jednak udadzą się w podróż, będą mogli ustalić trasę przez inne majestatyczne górskie szczyty, których nie wypada pominąć. 

Szczyty Alp

Mont Blanc

Najwyższy szczyt Alp pełni Mont Blanc liczący blisko 4810 m n.p.m. stanowiący też najwyższy punkt w Europie, wedle przyjętych granic przez Międzynarodową Unię Geograficzną. Położony jest na granicy włosko-francuskiej i ta kwestia jest częstym powodem sporów, w wyniku czego część publikacji i map uznaje szczyt za francuski, a inne za włoski. Szczyt został pierwszy raz zdobyty 8 sierpnia 1786 r. Przez Jacques’a Balmata, miejscowego poszukiwacza kryształów, a także doktora Michela Paccarda. Po upływie niemal całego roku osiągnięcie to powtórzył de Saussure, wraz ze swoim służącym i ekipą 18 przewoźników.

Oprócz samego prestiżu, jaki niosło ze sobą zdobycie Korony Ziemi, istotna dla wędrowców była chęć podjęcia wyzwania. Nawet najbezpieczniejsza wytyczona trasa na szczyt potrafiła być wielce ekscytująca i trudna do pokonania. W trakcie odbywania trasy trzeba nieraz na zrywające i spadające kamienie, bloki skalne czy seraki. Przeciwstawienie się wszelkim problemom podczas drogi wynagrodzi wytrwałym w postaci piękna krajobrazu, szczególnie przez tzw. 3M, czyli szczyty Mont Blanc du Tacul, Mont Maudit i sam Mont Blanc.

Dufourspitze

Przytoczony przeze mnie szczyt leży dokładnie w Alpach Pennińskich. Stanowi tym samym najwyższy punkt masywu Monte Rosa i całej Szwajcarii. Jego nazwa została nadana na cześć szwajcarskiego kartografa Guillaume’a Henriego Dufoura.

Alpiniści chcący zdobyć ten szczyt powinni się udać wpierw do schroniska Monte Rosa Hut, zanim się podejmą dalszej wyprawy. Stamtąd z wysokości blisko 2 800 m n.p.m. kierują się wzdłuż lodowca Grenzgletscher. Trasa ta przebiegając przez większość czasu na grzebiecie lodowca, wedle skali alpejskiej oceniana jest na stopień PD+, czyli średnio trudną. Dufourspitze pełniąc drugi najwyższy szczyt w Europie, należy również do spisu najwyższych szczytów poszczególnych państw Europy, czyli do tzw. Korony Europy.

Liskamm

Do kolejnych najwyższych szczytów Alp warto wyróżnić Liskamm leżący w Alpach Pennińskich, na granicy Szwajcarii i Włoch. Pierwszy raz na ten szczyt udało się wejść 19 sierpnia 1861 r. przez Williama Edwarda Halla, Jean-Pierre Cachata oraz inne kilkanaście osób.

Wyróżniającym elementem wśród innych szczytów jest wąska, długa i opadająca stromym zboczem grań szczytowa. Z tego względu uważana jest za bardzo trudną do przejścia, szczególnie przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Nic dziwnego więc, że szczyt Liskamm uzyskał przydomek Pożeracza ludzi.

Krajobraz wysokogórski