Książkowe inspiracje dla miłośników górskich wypraw

Wielbicieli wypraw górskich inspiracji do kolejnych wysokogórskich wycieczek szukają w zasadzie wszędzie, ale nie ukrywają, że największy zapał zyskują, czytając o niesamowitych osiągnięciach innych alpinistów i himalaistów. Wytrwałość i pasja wspinaczy stanowi wielką inspirację dla innych.

Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza

Człowiek, który uwziął się na Nanga Parbat – tak mówiono o Tomku Mackiewiczu, którego tragiczną historią jeszcze niedawno żyła cała Polska. Pomimo ogromnego zapału, wspinaczowi nie udało się wrócić ze szczytu w Himalajach. Inspirująca historia tragicznie zmarłego alpinisty opowiedziana została między innymi w biografii pt. Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza.

Książka, która została napisana przez Dominika Szczepańskiego, pokazuje przede wszystkim obraz człowieka, który góry, a w szczególności te najwyższe wzniesienia świata, pokochał całym sercem. Mackiewicz osiem lat przed tragiczną śmiercią postanowił, że zdobędzie dziewiąty co do wysokości ośmiotysięcznik, należący do Korony Ziemi, czyli leżącą w Himalajach Nangę Parbat. Zdecydował, że jako pierwszy człowiek w historii zrobi to zimą. Tego ostatniego pragnienia nie udało się spełnić, ale zgodnie z relacjami świadków oraz wspinaczkowej partnerki Mackiewicz przed śmiercią zdobył szczyt. Jego biografia zaraża czytelnika miłością do wspinania!

TOPR. Żeby inni mogli przeżyć

To pierwsza książką, opowiadająca o Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym, które może się pochwalić ponad 110-letnią tradycją. TOPR łączy ludzi, którzy dobrowolnie narażają własne życie, żeby pomóc innym. W tej książce ratownicy TOPR opowiadają o swoim podejściu do pracy w Tatrach i o związanych z nim codziennych wyzwaniach. W TOPR. Żeby inni mogli przeżyć przeczytasz relacje ratowników – bardzo szczere, związane z psychicznym obciążeniem, które jest nierozerwalnie związane z pracą ratownika TOPR, oraz z ogromnym wysiłkiem fizycznym. Ratownicy opowiadają również o sytuacji ekonomicznej – nie ukrywają swoich niskich zarobków i przedstawiają drugą stronę pracy w TOPR, o której nie mówi się na głos.

Książka to również praktyczny poradnik, dotyczący podnoszenia kompetencji ratownika TOPR, doskonalenia technik ratowniczych, wykorzystywanych przy różnego rodzaju wypadkach w górach czy akcjach z użyciem śmigłowca. Książka zawiera dużo ciekawostek oraz wiele opisów, dotyczących dokładnego przebiegu standardowej akcji TOPR-u.

Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt

Jest to kolejna biografia jednej z największych himalaistek świata, która jako pierwsza kobieta z Europy zdobyła Mount Everest i jako pierwsza kobieta w historii wspięła się na szczyt K2. Autorką tej niezwykłej książki jest Elżbieta Sieradzińska, która napisała biografię Wandy Rutkiewicz, dzięki relacjom innych wspinaczy oraz zachowanym wspomnieniom matki himalaistki – Marii Błaszkiewicz. Wanda Rutkiewicz zaginęła w maju 1992 podczas wspinaczki na Kanczendzongę. Jej ciała nie odnaleziono.

Książka pokazuje, że nawet najwybitniejszą himalaistkę, jaka bez wątpienia była Rutkiewicz, zgubiło to, co wielu innych wspinaczy – determinacja oraz odrzucenie słabości kontuzjowanego i starzejącego się ciała. W Jeszcze tylko jeden szczyt przeczytasz nie tylko o wybitnych osiągnięciach Rutkiewicz, ale też dowiesz się, jak wiele dla nich poświęciła.

Książkowe inspiracje dla miłośników górskich wypraw