Książkowe inspiracje dla miłośników górskich wypraw

Wielbicieli wypraw górskich inspiracji do kolejnych wysokogórskich wycieczek szukają w zasadzie wszędzie, ale nie ukrywają, że największy zapał zyskują, czytając o niesamowitych osiągnięciach innych alpinistów i himalaistów. Wytrwałość i pasja wspinaczy stanowi wielką inspirację dla innych.

Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza

Człowiek, który uwziął się na Nanga Parbat – tak mówiono o Tomku Mackiewiczu, którego tragiczną historią jeszcze niedawno żyła cała Polska. Pomimo ogromnego zapału, wspinaczowi nie udało się wrócić ze szczytu w Himalajach. Inspirująca historia tragicznie zmarłego alpinisty opowiedziana została między innymi w biografii pt. Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza.

Książka, która została napisana przez Dominika Szczepańskiego, pokazuje przede wszystkim obraz człowieka, który góry, a w szczególności te najwyższe wzniesienia świata, pokochał całym sercem. Mackiewicz osiem lat przed tragiczną śmiercią postanowił, że zdobędzie dziewiąty co do wysokości ośmiotysięcznik, należący do Korony Ziemi, czyli leżącą w Himalajach Nangę Parbat. Zdecydował, że jako pierwszy człowiek w historii zrobi to zimą. Tego ostatniego pragnienia nie udało się spełnić, ale zgodnie z relacjami świadków oraz wspinaczkowej partnerki Mackiewicz przed śmiercią zdobył szczyt. Jego biografia, która bez wątpienia jest doskonałą książką podróżniczą zaraża czytelnika miłością do wspinania!

TOPR. Żeby inni mogli przeżyć

To pierwsza książką, opowiadająca o Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym, które może się pochwalić ponad 110-letnią tradycją. TOPR łączy ludzi, którzy dobrowolnie narażają własne życie, żeby pomóc innym. W tej książce ratownicy TOPR opowiadają o swoim podejściu do pracy w Tatrach i o związanych z nim codziennych wyzwaniach. W TOPR. Żeby inni mogli przeżyć przeczytasz relacje ratowników – bardzo szczere, związane z psychicznym obciążeniem, które jest nierozerwalnie związane z pracą ratownika TOPR, oraz z ogromnym wysiłkiem fizycznym. Ratownicy opowiadają również o sytuacji ekonomicznej – nie ukrywają swoich niskich zarobków i przedstawiają drugą stronę pracy w TOPR, o której nie mówi się na głos.

Książka to również praktyczny poradnik, dotyczący podnoszenia kompetencji ratownika TOPR, doskonalenia technik ratowniczych, wykorzystywanych przy różnego rodzaju wypadkach w górach czy akcjach z użyciem śmigłowca. Książka zawiera dużo ciekawostek oraz wiele opisów, dotyczących dokładnego przebiegu standardowej akcji TOPR-u.

Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt

Jest to kolejna biografia jednej z największych himalaistek świata, która jako pierwsza kobieta z Europy zdobyła Mount Everest i jako pierwsza kobieta w historii wspięła się na szczyt K2. Autorką tej niezwykłej książki jest Elżbieta Sieradzińska, która napisała biografię Wandy Rutkiewicz, dzięki relacjom innych wspinaczy oraz zachowanym wspomnieniom matki himalaistki – Marii Błaszkiewicz. Wanda Rutkiewicz zaginęła w maju 1992 podczas wspinaczki na Kanczendzongę. Jej ciała nie odnaleziono.

Książka pokazuje, że nawet najwybitniejszą himalaistkę, jaka bez wątpienia była Rutkiewicz, zgubiło to, co wielu innych wspinaczy – determinacja oraz odrzucenie słabości kontuzjowanego i starzejącego się ciała. W Jeszcze tylko jeden szczyt przeczytasz nie tylko o wybitnych osiągnięciach Rutkiewicz, ale też dowiesz się, jak wiele dla nich poświęciła.

Książkowe inspiracje dla miłośników górskich wypraw