Dlaczego na wyprawę w góry wysokie trzeba pójść przygotowanym na wszystko?

Wyprawa w góry wysokie, takie jak Korona Ziemi czy Alpy to nie lada wyzwanie nawet dla doświadczonych alpinistów i himalaistów. Wyprawa na najwyższe szczyty, takie jak Mount Everest czy K2 z pewnością nie jest przeznaczona nawet dla najbardziej wysportowanego człowieka, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę ze wspinaczką wysokogórską. Dlaczego? W górach wysokich liczy się nie tylko doskonała kondycja fizyczna, ale też doświadczenie, które pozwala uniknąć wielu niebezpiecznych sytuacji i wypadków.

Już na początku sezonu wspinaczkowego w maju 2019 podczas jednego z nielicznych okienek pogodowych na najwyższym szczycie świata, czyli Mount Everest zginęło kilkanaście osób. Większości udało się zdobyć szczyt. Zginęli podczas schodzenia. Wcześniej zmuszeni byli stać co najmniej 90 minut w kolejce na atak szczytowy. Brzmi absurdalnie? Taka sytuacja miała już nieraz miejsce na Mount Everest. Przyczyn tych jednostkowych tragedii należy doszukiwać się w braku przygotowania uczestników, którym brakowała podstawowej wiedzy technicznej i znajomości zasad, jakie panują w górach wysokich.

Ważna rola doświadczenia i umiejętności podczas wyprawy

Dlaczego na wyprawę w góry wysokie trzeba pójść przygotowanym na wszystko?

Najważniejszym kryterium, które kwalifikuje osobę, jako posiadającą predyspozycję do wspinaczki wysokogórskiej jest poziom wydolności organizmu, zdolnego przetrwać długotrwały wysiłek fizyczny. Na tym etapie selekcji równie ważna jest wytrzymałość psychiczna, którą uczestnik wyprawy musi ocenić samodzielnie.

Pamiętaj, że trening, jaki na co dzień wykonujesz, czyli np. bieganie, może się okazać niewystarczający w górach. Podczas wyprawy w góry wysokie prawdopodobnie będziesz miał do pokonania dziennie kilka kilometrów, ale pokonanie tego odcinka nie będzie dla Ciebie tak proste, jak podczas treningów na bieżni. Trudności, jakie na Ciebie czekają to konieczność wchodzenia drogą pod górę z plecakiem, profesjonalnym wyposażeniem wspinacza oraz w specjalnym obuwiu, które może ważyć nawet do dwóch kilogramów. Do tego wraz z wysokością dochodzi ograniczenie ilości tlenu w powietrzu oraz spadek ciśnienia. Pod uwagę należy wziąć również warunki pogodowe, które na tak dużej wysokości są nieprzewidywalne. Ponadto trudność podczas wspinania może się zwiększyć wraz ze zmianą pogody.

Co warto wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji?

Planując wypad w góry, wybierasz szczyt, który chcesz zdobyć, ale czy pamiętasz, że musisz go wybrać, biorąc pod uwagę swoje umiejętności i doświadczenie? Na wspinaczkę wysokogórską nie powinny decydować się osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze wspinaniem. Równie ważna jest wydolność organizmu, dlatego, jeśli na co dzień nie jesteś osobą aktywną, a do tego masz problemy ze zdrowiem, to zastanów się nad odłożeniem w czasie wyprawy w góry wysokie. Doświadczeni wspinacze potrzebowali lat praktyki, by zdecydować się na zdobycie najwyższych szczytów Himalajów i Karakorum. Jeśli brakuje Ci doświadczenia z wysokością, nie miałeś nigdy do czynienia z epizodami, charakterystycznymi dla choroby wysokościowej, więc nie wiesz jak je rozpoznać i jak sobie z nimi poradzić, to wyprawa w góry wysokie nie jest dla Ciebie.

Nie ryzykuj życiem swoim i innych członków wyprawy, by spełnić swoje ambicje. Poświęć dużo czasu na przygotowanie się do wspinaczki, abyś mógł stać się oparciem dla innych uczestników wspinaczki. Nie zdawaj się też całkowicie na doświadczenie ekipy szyprów, którzy zostali przez Ciebie wynajęci w rolach przewodników. Na wysokości powyżej 8000 m n. p. m. i tak będziesz zdany na samego siebie.



Dlaczego na wyprawę w góry wysokie trzeba pójść przygotowanym na wszystko?