Aplikacje mobilne – przydatne w przemierzaniu górskich szlaków

Aplikacje mobilne – przydatne w przemierzaniu górskich szlaków

W dobie nowoczesnej technologii, w niemal każdej sferze życia tworzone się różne udogodnienia, w postaci urządzeń czy specjalnych programów. Tak jest też z aplikacjami mobilnymi, które są tworzone na użytek ludzi, najczęściej podczas przemieszczania się lub podróżowania. Dlatego aktualnie nawet podczas wyprawy w góry czy podczas przechadzki po wzgórzach, użytkownikom smartfonów zostały udostępnione przemyślane i dopracowane aplikacje mobilne, które w sposób praktyczny mogą być doskonałą pomocą podczas wędrówki i całodniowej wspinaczki wysokogórskiej. Specjalnie dla Was przedstawiam kilka przydatnych aplikacji, z których być może sami będziecie mieli ochotę skorzystać.

4 aplikacje idealne na wyprawę w góry

1. Mapa turystyczna

Pierwszą propozycją jest oprogramowanie, którego nazwa brzmi Mapa turystyczna – nie inaczej jest też z jej funkcjami i celem jej stworzenia. Ma być przede wszystkim udogodnieniem, które ułatwi planowanie wycieczek górskich, a także będzie wsparciem w nawigacji na szlaku. Jej zasięg zwiera póki co wybrane szczyty i pasma górskie, znajdujące się w Polsce, Czechach oraz na Słowacji. Aby sprawnie działała wystarczy połączenie z siecią, do wyświetlania mapy online. Za główny atut aplikacji uważa się możliwość wyznaczania i szczegółowego planowania tras przebiegających wzdłuż szlaków turystycznych. Używając jej, szybko i dokładnie otrzymasz dokładny zarys trasy, w tym również jej długość i szacowany czas, w jakim będziesz mógł ją pokonać. Korzystając z aplikacji Mapa turystyczna będziesz mógł też nagrać całą drogę jaką przejdziesz. Przemyślana funkcjonalność pozwoli Ci swobodnie przesłać nagranie na serwer, do Twojego własnego profilu.

2. Szlaki Tatry

Aplikacja ta nie różni się zbytnio od przytoczonego wyżej oprogramowania. Cenna jej zaletą jest licznik czasu, w jakim pokonamy obraną przez nas drogę, jednocześnie na bieżąco wyszukując najlepszej trasy. Użytkownik w tym względzie, będzie mógł swobodnie wyznaczać punkty i cele wycieczki, a program na tej podstawie ustali szczegółowy przebieg trasy. Oprócz dystansu do pokonania czy szacowanego czasu do przejścia drogi, są także podane liczby podejść i zejść, przypisując też określony stopień trudności podanej trasy. Oprogramowanie jest darmowe i w pełni można polecić wielbicielom Tatr.

Aplikacje mobilne – przydatne w przemierzaniu górskich szlaków

3. SnowSafe

Aplikacja ta została stworzona specjalnie dla tych osób, które wybierają się w zaśnieżone rejony gór. SnowSafe bazuje na oficjalnych i aktualnych biuletynach lawinowych, które są publikowane przez służby ratownicze w rejonach górskich w Austrii, Niemiec, Słowacji czy Szwajcarii. Także pomyślano o miłośnikach słowackiej części Tatr Wysokich. Ważnym elementem oprogramowania jest możliwość dokładnej oceny stopnia lawinowego, pokazanego za sprawą specjalnej szczegółowej grafiki oraz mapa i dokładny opis. Użytkownicy za pomocą zakładki feedback, będą mogli w każdej chwili przesłać swoje spostrzeżenia na temat warunków panujących na trasie. Warto też wspomnieć o interesującym dodatku do aplikacji w postaci inklinometra, który sprawnie i szybko może za nas określić przybliżony kąt nachylenia stoku, koło którego się znajdujemy.

4. SKIRaport

Wśród aplikacji mobilnych w góry, nie mogłem wspomnieć o programie dedykowanym specjalnie miłośnikom narciarstwa. W jego bazie znajdują się informacje o blisko 150 km tras narciarskich czy 70 ośrodkach narciarskich, jakie znajdują się w Polsce. Szczególną zaletą aplikacji jest kompleksowe dostarczanie wiedzy o stokach, ale także o panujących warunkach w danej lokalizacji, aktualne nagrania ze stoku, a także cała wiedza, dotycząca okolicznych noclegów oraz atrakcji turystycznych. Stale aktualizowane informacje sprawiają, że aplikacja jest bardzo pomocna, przy wyborze nie tylko trasy narciarskiej ale i wyboru miejsca na cały pobyt np. w czasie ferii zimowych.